czwartek, 4 grudnia 2014

STI - drukarnia dla architekta


Poligrafia STI została założona przez uznanego architekta Pana Piotra Barełkowskiego i przez wiele lat funkcjonowała świadcząc przede wszystkim usługi na potrzeby wewnętrzne firmy projektowej ADS.
Kto "siedzi" w branży ten wie, że ADS jest autorem wielu znakomitych projektów wymagających od ich twórców najwyższych kwalifikacji i wiedzy a od realizatorów - niesamowitego nakładu pracy. 

Wspomnę jedynie projekty takie jak Stary Browar, Port Lotniczy Ławica, Galeria MM...

Drużyna STI zaznaczyła swoją obecność w procesie powstawania tych dzieł architektonicznych poprzez obsługę drukarską. Wydrukowaliśmy kilometry kwadratowe dokumentacji technicznej, wydrukowaliśmy nieskończoną ilość poprawek, oprawialiśmy dokumenty, plombowaliśmy, segregowaliśmy poszczególne elementy dokumentacji. Na tej pracy spędziliśmy tysiące godzin. 

Obecnie świadczymy usługi dla wielu biur projektowych oraz architektów indywidualnych.  

Mamy ten fach w rękach. Potrafimy czytać informacje na dokumentacji, sprawnie segregować itd... Wiemy jak  WAŻNY JEST KAŻDY RYSUNEK. Nie gubimy żadnego z nich, nie niszczymy, poprawnie składamy. Potrafimy też skopiować w krótkim czasie dokumentację dostarczoną furgonetką zapakowaną pod dach (bardzo dużo rysunków...). Jeżeli trzeba pracujemy nocami, zatrudniamy dodatkowe osoby do pracy i kontroli pracy.

Dlaczego architekci, projektanci i wszyscy którzy muszą wydrukować dokumentację techniczną wybierają nas?
Oto podstawowe powody:
  1. Mamy stałą załogę,
    klienci znają każdego z nas z imienia i nazwiska a my znamy preferencje zleceniowe każdego klienta.
  2. Lubimy tę robotę,
    lubimy ją dla tego, że jesteśmy zgraną załogą, rozumiemy się, żartujemy i pracujemy codziennie razem przez wiele godzin - klienci to czują i lubią do nas przychodzić.
  3. Mamy doświadczenie,
    wiemy czego klient oczekuje, wiemy wszystko o druku dokumentacji technicznej, pracujemy szybko i wydajnie
  4. Mamy świetny sprzęt drukujący,
    ostatnie inwestycje jeszcze bardziej wzmocniły nasze możliwości techniczne, drukujemy szybko i w wysokiej jakości.
  5. Dogadujemy się w zakresie cen,
    nie upieramy się przy sztywnym cenniku. ZAWSZE możesz ponegocjować i dużo "ugrać". Dobrze rozumiemy, że Twoje korzyści rodzą korzyści dla nas. 
  6. Już po pierwszych wizytach stajesz się naszym znajomym.
    Nie jesteśmy automatami - porozmawiamy, zaproponujemy kawę, czasami papierosa (jak ktoś lubi..)
  7. Pracując z nami zapominasz, że przychodzisz do firmy,
    przychodzisz do konkretnych ludzi i miło spędzasz czas.
Jeżeli jesteś naszym potencjalnym klientem, wpadnij do nas, sprawdź nasze możliwości i atmosferę. Po co się męczyć w drukarniach, w których traktowany jesteś jak obcy i mimo wielokrotnych wizyt - zawsze jak nieznajomy.
Serdecznie zapraszamy STI Poligrafia - będziesz pozytywnie zaskoczony :)

Ceny wyjściowe i zakres usług w powyższym temacie możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej: http://www.sti-poligrafia.pl/?page=portfolio (po wejściu kliknij na "druk i oprawa dokumentacji technicznej".


Kuba Kaźmierczak
 

wtorek, 2 grudnia 2014

Grudzień czas prezentów

Dzisiaj będzie o inspiracji.
Pewnie wielu z Was (i ja też) co roku stajemy przed tym samym  wyzwaniem - co podarować bliskim z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Ja zazwyczaj kupuję coś w ostatniej chwili, zastanawiając się w drodze do galerii handlowej czy to co zamierzam sprezentować moim bliskim będzie dla nich miłym podarunkiem i czy w ogóle sprawi im to radość.
Z tym bywa różnie. Nie zawsze uda się trafić..
Z roku na rok utwierdzam się także w przekonaniu, że prezenty kupione w sklepie wywołują coraz mniejsze emocje u obdarowanego. Szczególnie widać to u dzieci, które posiadają wszystkie zabawki świata a każda kolejna jest tak długo fajna, jak długo trwa jej rozpakowywanie.

Tu dochodzimy do sedna mojego wywodu. Najfajniejsze prezenty to te, które są spersonalizowane, własnoręcznie zrobione albo te które idealnie trafiają w pragnienie ich adresata. Np. plakat z postacią z ulubionego filmu i to jeszcze w odpowiedniej scenerii i pozie. No kupisz taki? Nie kupisz.
Co zrobisz, nic nie zrobisz..

Zrobisz :). Powiem Wam coś więcej. To co mnie inspiruje do sprezentowania ciekawych rzeczy moim bliskim to zamówienia składane przez klientów STI Poligrafia. 

Tu już nie będę się rozpisywał. Podam jedynie krótką listę propozycji, które podejrzałem podczas pracy:

Plakat z Mia z Pulp Fiction - dla osoby, która kocha tą postać,
Zdjęcia malutkiego dziecka wydrukowane dla rodziców na płótnie,
Zdjęcie pamiątkowe wydrukowane na drewnianej desce - dla przyjaciela,
Duży (1,2 x 1,7 m) obraz podświetlany z nurkującym bombowcem Spitfire - dla historyka, pasjonata wiedzy o II Wojnie Światowej,
Zdjęcie w antyramie ulubionego kotka - dla pewnej pani,
Przepiękna, wielowarstwowa, wycinana laserowo, drukowana i ręcznie montowana szopka noworoczna - dla szanujących tradycję Świąt przyjaciół.
Kolekcja zdjęć w różnych formatach ze scenami życia całej rodzinki - sprezentowana rodzicom-dziadkom.

Takie prezenty nie są przeliczane na złotówki. W nich zaklęte są dobre emocje oraz kawał uczucia, bo przecież bez tego komu by się chciało zrobić coś więcej niż tylko pójść do sklepu i kupić coś.

Zachęcam Was do obdarowania bliskich takim właśnie prezentem. Taki prezent to nie tylko rzecz, to coś zawiera też kawał Waszego serca :)

Kuba Kaźmierczak

piątek, 21 listopada 2014

Najlepsze plansze w Poznaniu


Jedna z flagowych usług STI to druk plansz 100 x 70 cm.
 

Kto zamawia u nas plansze?
Jak zapewne wiecie, uczestnicząc w konkursach architekci dostarczają swoje projekty w kilku formach, między innymi w postaci wizualizacji na planszach formatu 100 x 70 cm.
Aby mieć jak największe szanse na wyróżnienie przedstawionego projektu, oprócz wartościowej treści, sama jego forma nie może posiadać wad. Druk musi być perfekcyjny.
Zagwarantuje to skupienie uwagi na samej zawartości projektu a nie na jego formie.

Co sprawia, że plansza jest perfekcyjna?
1. Materiał na którym drukujemy to śnieżnobiała  pianka kappa o grubości 5 mm, jest lekka i doskonale przyjmuje naniesione tusze. 
2. Nadruk doskonale odwzorowujący  kolory i szczegóły projektu wykonany jest w technice utwardzania druku światłem UV.  Zaletą tego procesu jest wieloletnia trwałość wydruku a co ważniejsze bardzo krótki czas realizacji. Kilka minut i plansza gotowa.
3. Wiedza i doświadczenie  grafika/operatora maszyny, który odpowiednio sprawdzi projekt, skonfiguruje plik do druku a następnie  wykorzysta wszelkie możliwości drukarki  aby ostateczny efekt był jak najbliższy ideału.


Kolory   świat niuansów.
Wielu naszych obecnych klientów zrezygnowało z usług konkurencyjnych drukarni z powodu kłopotów z właściwym odwzorowaniem kolorów projektu.
Wyobraźcie sobie, że odbieracie plansze i cala grafika zawiera odcienie zieleni. Lub zamiast koloru niebieskiego na wydruku zastąpiły  je odcienie szarości…  

Skąd się biorą dobre kolory na wydrukach z STI?
To suma kilku czynników. Po pierwsze dobrze przygotowany do druku projekt. Przygotowanie do druku należy do obowiązków autora pracy. Jeżeli jednak nie radzisz sobie z tym sam, zawsze możesz nas zapytać jak przygotować grafikę do druku.
Podczas sesji  egzaminacyjnej częstym widokiem w STI są studenci, którzy siedzą przed komputerem z naszym kolega Darkiem - mistrzem  swojego fachu, który tłumaczy im jak poprawić plik aby po wydruku uzyskać oczekiwany efekt.  

Zespół STI Poligrafia składa się z pasjonatów swojego rzemiosła. Oprócz wykorzystywania wiedzy typowo technicznej, w codziennej pracy kierujemy się także wartościami takimi jak: pasja , rzetelność, szacunek do kolegów i klientów, dokładność i dbanie o pozytywną  atmosferę.
Dzięki temu wysoki poziom realizacji nie jest wynikiem narzucania norm jakościowych. To rezultat osobistego zaangażowania każdej osoby tworzącej nasz zespół.

W tym miejscu dochodzimy do sedna wartości  usług STI. Bo niby dlaczego wydruki zrealizowane w naszej pracowni są lepsze od innych? Wszystkie drukarnie posiadają podobne a często takie same maszyny.
Naszą największą wartością są ludzie. Nasz zespół - nieanonimowy. Wielu z Was zna nas wszystkich po imieniu, wie kto się czym zajmuje. Ci którzy nas jeszcze nie poznali, przy pierwszym kontakcie zaskoczeni są swobodną atmosferą  i miłym, bezpośrednim podejściem.
To skraca dystans i pozwala skoncentrować się na jak najlepszej realizacji projektu.

Specjalne warunki dla studentów.
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom największej grupie naszych klientów. Zniżki lub promocje są konsultowane z Wami, często pytamy Was o zdanie przy wdrożeniu następnego pomysłu. 

Promocja na pianki, która Wam pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, nam pozwala uporządkować kolejkę zleceń oraz zamówić odpowiednią ilość materiałów. Pozwala także zaplanować wydruki w czasie, co okazuje się przedsięwzięciem karkołomnym ale wykonalnym.  Im większa grupa złoży zamówienie tym cena za jedną  piankę będzie niższa.
Jak co roku zapraszamy Was ponownie do skorzystania z naszych usług podczas sesji egzaminacyjnej. Jest to dla nas okres wytężonej pracy i tak jak Wy siedzimy po nocach aby ze wszystkim zdążyć, jednak czerpiemy z tego wiele pozytywnej energii a razem z Wami budujemy fajną społeczność .

Kuba Kaźmierczak

piątek, 8 sierpnia 2014

Falcowanie

Falcowanie związane jest z poligrafią i chociaż brzmi podobnie jak walcowanie czy wałkowanie, nie ma nic z tym wspólnego. Termin ten związany jest z masowa poligrafią czyli produkowaniem materiałów drukowanych. Falcowanie powiązać można z jedno lub wielokrotnym łamaniem arkusza papieru. Łamać można na różne sposoby i w dowolnych proporcjach czy kierunkach w celu uzyskania zamierzonego formatu.

poniedziałek, 21 lipca 2014

Jak poprawnie przygotować materiał do druku


Wpis ten przygotowany jest dla laików i osób początkujących. Staram się nie używać zbyt wielu pojęć fachowych. Tak naprawdę aby prawidłowo przygotować plik do druku, wystarczy pamiętać o kilku nieskomplikowanych sprawach.
Oto one:


Przestrzeń barw
Programy, w których przygotowujesz projekty pracują w przestrzeni barw CMYK - to kolory, które rozumie drukarka, oraz w przestrzeni barw RGB - to kolory, które rozumie "ekran" komputera (grafiki na strony www itp).
Podczas pracy nad projektem do druku, warto od razu przełączyć się na CMYK, ponieważ uzyskujemy lepszą kontrolę nad odcieniami i niuansami grafiki. (Lepszą niż np. zmiana gotowej grafiki z RGB na CMYK).

Jeżeli chcemy przekonwertować gotowy projekt z RGB na CMYK możemy rozczarować się rezultatem. Treść grafiki zrobi się wyblakła a kolory zmienią swoje odcienie. Możemy jeszcze wiele uratować konwertując poszczególne elementy grafiki za pomocą odpowiednich przeliczników barw ale nastręcza to dużo dodatkowej pracy.

Układ wydruku
Jeżeli projekt zawiera ważne treści, np podpisy pod grafiką u dołu strony, nie umieszczamy ich bliżej niż 3 mm od krańca projektu.
Jeżeli drukujemy "na spad" czyli po wydruku zlecamy obcięcie białych marginesów, musimy liczyć się z tym że część grafiki będzie odcięta. Wtedy ważne elementy najlepiej umieścić w jeszcze większej odległości od krańca projektu a miejsce cięcia wskazać drukarzom za pomocą umieszczenia paserów - wskaźników linii cięcia.

Rozdzielczość grafiki i format zapisu
Optymalna rozdzielczość dla większości prac to 300 dpi na cal. Ustawiamy to na początku pracy z projektem. Czy pracujemy w Corelu czy to w Photoshopie trzymajmy się tej zasady.
Podczas zapisu gotowego projektu ustawiamy kilka rzeczy: wyłączamy zapisywanie warstw - grafika ma być płaska bez warstw (nawet ukrytych), w opcjach zapisu PDF szukamy wybór czegoś takiego jak COATED FOGRA 39. To rodzaj kompresji zapisu, która zagwarantuje nam to, że kolory w wydruku będą takie jak w projekcie.

Tu mała dygresja. Z relacji wielu naszych klientów wynika, że w STI możecie spodziewać się najlepszego odwzorowania kolorów z pośród poznańskich drukarni. Nie mamy lepszych niż inne drukarnie maszyn (ani gorszych), ale mamy w zespole świetnych fachowców, którzy potrafią te maszyny porządnie kalibrować. A to dzisiaj rzadko spotykana sztuka.