poniedziałek, 21 lipca 2014

Jak poprawnie przygotować materiał do druku


Wpis ten przygotowany jest dla laików i osób początkujących. Staram się nie używać zbyt wielu pojęć fachowych. Tak naprawdę aby prawidłowo przygotować plik do druku, wystarczy pamiętać o kilku nieskomplikowanych sprawach.
Oto one:


Przestrzeń barw
Programy, w których przygotowujesz projekty pracują w przestrzeni barw CMYK - to kolory, które rozumie drukarka, oraz w przestrzeni barw RGB - to kolory, które rozumie "ekran" komputera (grafiki na strony www itp).
Podczas pracy nad projektem do druku, warto od razu przełączyć się na CMYK, ponieważ uzyskujemy lepszą kontrolę nad odcieniami i niuansami grafiki. (Lepszą niż np. zmiana gotowej grafiki z RGB na CMYK).

Jeżeli chcemy przekonwertować gotowy projekt z RGB na CMYK możemy rozczarować się rezultatem. Treść grafiki zrobi się wyblakła a kolory zmienią swoje odcienie. Możemy jeszcze wiele uratować konwertując poszczególne elementy grafiki za pomocą odpowiednich przeliczników barw ale nastręcza to dużo dodatkowej pracy.

Układ wydruku
Jeżeli projekt zawiera ważne treści, np podpisy pod grafiką u dołu strony, nie umieszczamy ich bliżej niż 3 mm od krańca projektu.
Jeżeli drukujemy "na spad" czyli po wydruku zlecamy obcięcie białych marginesów, musimy liczyć się z tym że część grafiki będzie odcięta. Wtedy ważne elementy najlepiej umieścić w jeszcze większej odległości od krańca projektu a miejsce cięcia wskazać drukarzom za pomocą umieszczenia paserów - wskaźników linii cięcia.

Rozdzielczość grafiki i format zapisu
Optymalna rozdzielczość dla większości prac to 300 dpi na cal. Ustawiamy to na początku pracy z projektem. Czy pracujemy w Corelu czy to w Photoshopie trzymajmy się tej zasady.
Podczas zapisu gotowego projektu ustawiamy kilka rzeczy: wyłączamy zapisywanie warstw - grafika ma być płaska bez warstw (nawet ukrytych), w opcjach zapisu PDF szukamy wybór czegoś takiego jak COATED FOGRA 39. To rodzaj kompresji zapisu, która zagwarantuje nam to, że kolory w wydruku będą takie jak w projekcie.

Tu mała dygresja. Z relacji wielu naszych klientów wynika, że w STI możecie spodziewać się najlepszego odwzorowania kolorów z pośród poznańskich drukarni. Nie mamy lepszych niż inne drukarnie maszyn (ani gorszych), ale mamy w zespole świetnych fachowców, którzy potrafią te maszyny porządnie kalibrować. A to dzisiaj rzadko spotykana sztuka.