piątek, 27 lutego 2015

Drukowanie na drewnie

Drukowanie na powierzchni drewnianej jest bardzo efektowne. Istnieje kilka możliwości, a właściwie kilka rodzajów materiałów drewnianych lub drewnopochodnych, na których można umieścić grafikę.
Warunkiem uzyskania dobrego efektu zawsze jest odpowiednie dobranie materiału do druku oraz prawidłowa konfiguracja pliku i maszyny (te ostanie czynności leżą po naszej stronie, więc nie musicie się tym przejmować).

Na czym drukujemy.

Fronty mebli
Tu mamy duże pole do popisu, bo tak naprawdę fronty mebli najczęściej powstają z drewna mocno przetworzonego i uformowane są w idealnie gładkie płyty.
Fronty są laminowane, więc ich przygotowanie stanowi jedynie dokładne wyczyszczenie powierzchni.


Sklejka.
Aby uzyskać dobry efekt końcowy, musimy zadbać o to aby sklejka była idealnie prosta.
Pilnujmy tego już w momencie zakupu, a następnie podczas transportu i ewentualnego przechowywania.
Na sklejce najczęściej znajdują się resztki trocin, kurz i inne lekkie zanieczyszczenia. Przed nałożeniem druku trzeba je usunąć.
Zanim zaczniemy drukować, na powierzchnię sklejki nakładamy warstwę lakieru.
Może być to lakier w spray'u. Dzięki temu zabiegowi unikniemy wsiąkania i rozmywania tuszu.

 

Deska.
Lite drewno zachowa się podobnie do sklejki. Ważne jest aby tak samo jak w poprzednim przypadku materiał był z obu stron idealnie płaski i czysty. To jak będzie zachowywał się tusz po nałożeniu na powierzchnię zależy od rodzaju drewna, jego stanu wysuszenia itp. ale zawsze warto przed drukiem zabezpieczyć powierzchnię warstwą lakieru.


Sposób drukowania.
Jeżeli zamierzasz odzwierciedlić kolory grafiki tak aby wyglądały jak w projekcie, nadruk zostanie położony warstwowo, czyli najpierw nadrukujemy warstwę koloru białego (lub w razie potrzeby dwie warstwy) a następnie dopiero położymy kolory.
Jeżeli chcesz spełnić swoją wizję artystyczną, uzyskać oryginalny efekt, możesz zlecić nadruk kolorów bezpośrednio na powierzchnię drewna. Musisz się jednak liczyć z tym, że kolory będą ciemne, niektóre detale mało widoczne (to zależy od barwy materiału), nie będzie białych wypełnień, które widać w elementach grafiki.

Jeżeli połączysz druk na drewnie z wycinaniem laserowym (nadaje się do tego sklejka suchotrwała) stworzysz małe dzieła sztuki, takie jak na poniższym zdjęciu. 



Druk na drewnie to często duże wyzwanie, ale efekty zawsze są nieprzeciętnie dobre.
Jeżeli chcesz omówić realizację konkretnego projektu, zachęcamy do wizyty w STI i do rozmowy z Panem Darkiem - naszym ekspertem.

Kuba Kaźmierczak